clubmark

Junior Fixtures

SWJCL & WELSH CUP FIXTURES 2022

                         (See below U9 games for all Cup matches)

                               (F = Friendly Fixture)

UNDER 19s

Coaches – Phil Roche & Nik Patel

DATE OPPOSITION RESULT
   
JULY
 
20th GORSEINON (H) LOST BY 76 RUNS
29th CIVIL SERVICE (H) LOST BY 53 RUNS
     
AUG
   
5th AMMANFORD (A) LOST BY 32 RUNS
15th GOWERTON (A) LOST BY 6 WKTS
19th CLYDACH (A) LOST BY 9 WKTS
   
SEPT
4th 19s CUP FINAL AT MCC

UNDER 17s – Zone B

Coaches – Nik Patel & John Williams

DATE OPPOSITION RESULT
MAY 
3rd SWANSEA (H) WON BY 7 RUNS
10th  GORSEINON (A)  LOST BY 7 WKTS 
17th & 24th NO GAMES  N/A 
31st CIVIL SERVICE (A) LOST BY 6 RUNS
     
JUNE
7th & 14th NO GAMES N/A
21st BYE N/A
28th GOWERTON (A) CANCELLED – RAIN
JULY
5th SWANSEA (A) WON BY 6 WKTS
12th GORSEINON (H) LOST BY 7 WKTS
19th CIVIL SERVICE (H) LOST BY 8 WKTS
26th BYE N/A
AUG
2nd GOWERTON (H) CANCELLED – WET

UNDER 15s – League/Zone A

Coaches – Gwilym Morris & Ray Anderson

DATE OPPOSITION RESULT
MAY 
5th GOWERTON (A) LOST BY 1 RUN
12th DAFEN (H) LOST BY 4 WKTS
19th & 26th NO GAMES N/A
   
JUNE
2nd AMMANFORD (A) LOST BY 100 RUNS
9th NO GAME
16th YNYSTAWE (H/F) WON BY 3 WKTS
23rd SWANSEA (A) LOST BY 64 RUNS
30th P’DDULAIS MAROONS (A) CANCELLED – WET
JULY
7th GOWERTON (H) LOST BY 5 WKTS
14th DAFEN (A) LOST BY 60 RUNS
21st AMMANFORD (H) WON BY 8 RUNS
28th SWANSEA (H) WON BY 10 WKTS
AUG
4th P’DDULAIS MAROONS (H) LOST BY 8 WKTS

UNDER 15s – Plate Competition/U14s Zone B

Coaches – Stuart Jones & Sam Harris

DATE OPPOSITION  RESULT 
MAY    
5th GOWERTON (H) WON BY 93 RUNS
12th LLANGENNECH (A) WON BY 111 RUNS
19th & 26th NO GAMES N/A
JUNE
2nd DAFEN (H) WON BY 48 RUNS
9th & 16th NO GAMES N/A
23rd CLYDACH (H) LOST BY 9 WKTS
30th GORSEINON (H) LOST BY 8 WKTS
JULY
7th GOWERTON (A) WON BY 143 RUNS
14th LLANGENNECH (H) WON BY 8 WKTS
21st DAFEN (A) WON BY 63 RUNS
28th CLYDACH (A) CONCEDED BY MCC
AUG
4th GORSEINON (A) LOST BY 6 WKTS

UNDER 13 Girls

Coach – Nikki Harris

DATE OPPOSITION RESULT
     
MAY    
4th LLANELLI (A) CONCEDED BY LLANELLI
18th BRITON FERRY STEEL (H) ABANDONED – RAIN
 27th  GOWERTON (A)  LOST BY 16 RUNS
     
JUNE
   
15th PORT TALBOT (H)  LOST BY 81 RUNS
29th CARMARTHEN WDRS (A) CONCEDED BY MCC
     
JULY    
6th BRITON FERRY STEEL (A)  CONCEDED BY MCC
13th GOWERTON (H)  CONCEDED BY MCC
20th PORT TALBOT (A) CONCEDED BY MCC 
27th LLANELLI (H)  CONCEDED BY LLANELLI
     
AUG    
3rd CARMARTHEN WDRS (H)  CONCEDED BY MCC
     

 

UNDER 13s – Standard Competition Zone B

Coach – Jack Straw

DATE   OPPOSITION      RESULT   
MAY
16th SWANSEA (H) WON BY 4 RUNS
23rd PORTHCAWL (A) WON BY 45 RUNS
30th YNYSYGERWN (A) WON BY 44 RUNS
JUNE
6th PORT TALBOT (A) WON BY 10 RUNS
13th YNYSTAWE (H) WON BY 16 RUNS
20th SWANSEA (A) LOST BY 4 WKTS
27th PORTHCAWL (H) WON BY 65 RUNS
JULY
4th YNYSYGEWRN (H) WON BY 3 WKTS
11th PORT TALBOT (H) LOST BY 7 WKTS
18th YNYSTAWE (A) LOST BY 8 WKTS
25th DAFEN (A/Cup S/F) WON BY 31 RUNS
   
AUG  
30th PORT TALBOT

(Les Sharp Cup Final)

WON BY 1 WKT!

UNDER 13s – Plate Competition/U12s Zone B

Coaches – Jamie Gwilliam, Gavin Evans & Rob Ludman

            DATE                     OPPOSITION                  RESULT        
MAY
16th GOWERTON (A) CANCELLED
23rd PONTARDDULAIS (H) WON BY 93 RUNS
30th LLANGENNECH (H) WON BY 106 RUNS
JUNE
6th GORSEINON (H) WON BY 62 RUNS
13th BYE N/A
20th GOWERTON (H) WON BY 125 RUNS
27th PONTARDDULAIS (A) WON BY 80 RUNS
JULY
4th LLANGENNECH (A) WON BY 40 RUNS
12th GORSEINON (A) WON BY 64 RUNS
18th BYE
25th  

LLANDYSUL (H)

SWJCL S/F PLAYOFF

LOST BY 50 RUNS

UNDER 11s Girls Festivals

Coach – Nikki Harris

DATE OPPOSITION RESULT
     
MAY    
8th At PORT TALBOT  
15th At MUMBLES  
29th At CLYDACH  
     
JUNE    
11th At YNYSTAWE  
     
JULY    
10th At BRITON FERRY STEEL  
     
   

UNDER 11s – Plate Competition

Coaches – John Williams & Huw Isaac

DATE  OPPOSITION          RESULT 
MAY
17th SWANSEA (A) CANCELLED – RAIN
31st LLANELLI (A) CONCEDED BY LLANELLI
JUNE
7th GOWERTON (H) WON BY 36 RUNS
14th NEATH (H) CONCEDED BY NEATH
21st SWANSEA (H) LOST BY 25 RUNS
JULY
5th LLANELLI (H) CONCEDED BY LLANELLI
12th GOWERTON (A) LOST BY 45 RUNS
19th NEATH (A) WON BY 49 RUNS

UNDER 11s – Zone B

Coaches – Adam O’Neill & Dave Martin

        DATE                       OPPOSITION                    RESULT        
MAY
10th CLYDACH (H) LOST BY 87 RUNS
17th GOWERTON (H) CANCELLED – RAIN
24th  YNYSTAWE (H) LOST BY 10 RUNS
31st DAFEN (H) LOST BY 33 RUNS
JUNE
6th CLYDACH (A) LOST BY 95 RUNS
14th GORSEINON (A) LOST BY 14 RUNS
21st GOWERTON (A) LOST BY 73 RUNS
28th YNYSTAWE (A) CANCELLED – RAIN
JULY
5th DAFEN (A) LOST BY 80 RUNS
19th (Murton) GORSEINON (H) LOST BY 23 RUNS

UNDER 10s – Zone B

Coaches – John Williams & Huw Isaac

 DATE OPPOSITION  RESULT
 MAY
19th FELINFOEL (H) WON BY 26 RUNS
26th DAFEN (H) WON BY 16 RUNS
30th GOWERTON REDS (A) LOST BY 31 RUNS
JUNE
9th GOWERTON BLUES (A) CANCELLED
16th CLYDACH (A) LOST BY 24 RUNS
23rd FELINFOEL (A) LOST BY 17 RUNS
30th DAFEN (A) ABANDONED – RAIN
JULY
8th (Murton) GOWERTON REDS (H) LOST
15th (Murton) GOWERTON BLUES (H) WON BY 1 RUN!
18th (Murton) CLYDACH (H)  CONCEDED – HEAT!

UNDER 9s – Festivals Zone C

Coach – Nikki Harris

DATE  OPPOSITION   RESULT
MAY
8th v Gowerton & v Swansea At Gowerton CC
22nd v Civil Service & v Ynystawe At Clydach CC
JUNE
5th v Clydach & v Swansea At Ynystawe CC
19th v Gowerton & v Civil Service At Mumbles
JULY
3rd v Ynystawe & v Clydach At Civil Service CC
17th v Gowerton & v Swansea At Swansea CC
 
   

2022 CUP COMPETITIONS

                                               
 DATE         COMPETITION     ROUND      OPPOSITION        RESULT        
MAY
29 U15 Welsh Cup          Q/F DAFEN (A) LOST BY 9 WKTS
JUNE
8 U13 Welsh Cup Q/F GORSEINON (A) LOST BY 5 RUNS
Latest News
 
ScheduleLocationClothingMembership