clubmark

Junior Fixtures

 

 

SWJCL FIXTURES 2018

UNDER 17s – SWJCL ZONE ‘B’

Coach – Alex Protheroe

DATE OPPOSITION RESULT
MAY    
 1st CIVIL SERVICE (H)  CANCELLED – Rain
8th – 22nd inc  NO GAMES   
29th  - BYE -   
     
JUNE     
5th & 12th  NO GAMES   
19th  BRIDGEND (H)   CANCELLED-Rain
26th  YNYSTAWE (A)   WON
     
JULY     
3rd  TATA STEEL (H)  CONCEDED BY TATA 
Thurs 12th  PORT TALBOT TOWN (A)  LOST 
17th  BRITON FERRY STEEL (A)   WON 
 24th CLYDACH (A)  WON
31st SWANSEA (A)  LOST

UNDER 15s – SWJCL ZONE ‘B’

Coach – Warren Lloyd 

DATE OPPOSITION RESULT
MAY    
     
 3rd CLYDACH (H)  LOST 
 10th CIVIL SERVICE (H)   LOST
 17th PONTARDDULAIS (A)   LOST
 24th - BYE -   -
 31st SWANSEA (A)   CANCELLED – RAIN
JUNE     
 7th GORSEINON (H)   LOST
 14th  - BYE -  
 21st CLYDACH (A)   CANCELLED – RAIN
 28th CIVIL SERVICE (A)  WON  
     
JULY     
 5th PONTARDDULAIS (H)  LOST 
Wed. 11th GORSEINON (A)  CONCEDED TO GORSEINON
 19th SWANSEA (H)   WON 
 26th - BYE -  -
     
     
     

UNDER 15s -SWJCL PLATE COMPETITION

Coach – Phil Roche

DATE OPPOSITION RESULT
 MAY    
 3rd & 10th NO GAMES YET   
17th  LLANWRDA (H) WON 
 24th MORRISTON (A)   CANCELLED – RAIN
 31st AMMANFORD (H)  ABANDONED – RAIN 
     
JUNE     
 7th LLANGENNECH (A)   WON
Fri 15th GOWERTON (H)   LOST
 21st LLANWRDA (A)  WON
 28th MORRISTON (H)  WON  
     
JULY     
 5th AMMANFORD (A)  WON  
 12th LLANGENNECH (H)   WON
 19th GOWERTON (A)  WON 
     
     

UNDER 13s – SWJCL ZONE ‘B’

Coach – Nik Patel 

         DATE                           OPPOSITION            RESULT          
MAY     
30/4, 7/5 & 11/5  NO GAMES YET   
14th  PONTARDDULAIS (A)  LOST
 21st MORRISTON (A)   WON
1st  GORSEINON (A) Murton ABANDONED – Mist
     
JUNE     
 4th CIVIL SERVICE (H)  LOST  
 11th CLYDACH (H)  WON 
 18th PONTARDDULAIS (H)   CANCELLED-Rain
 25th MORRISTON (H)   LOST
     
 JULY    
 2nd GORSEINON (H)   LOST 
 9th CIVIL SERVICE (A)   LOST
 16th CLYDACH (A)   WON 
 
 
     

UNDER 13s – SWJCL ‘PAIRS’ COMPETITION

Coach – John Williams

       DATE                                   OPPOSITION                 RESULT     
APRIL     
 30th BRITON FERRY STEEL (H)  Conceded by BFS
     
MAY     
7th  ABERDARE (H)   LOST
 14th SWANSEA (H)   WON
 21st - BYE -   -
 28th  DYFFRYN (H)   LOST
     
JUNE     
4th  TATA STEEL (A)   LOST 
 11th CIVIL SERVICE (A)   LOST
 18th BRITON FERRY STEEL (A)   CANCELLED-Rain
 25th ABERDARE (A)   LOST 
     
 JULY    
 2nd SWANSEA (A)   WON
 9th - BYE - 
 16th DYFFRYN (A)   LOST
 23rd TATA STEEL (H)  LOST
 30th CIVIL SERVICE (H)   LOST

 

UNDER 11s – SWJCL ZONE ‘B’

Coach – Grant Winter

            DATE                     OPPOSITION                  RESULT        
MAY    
 1st CLYDACH (H)   CANCELLED- Rain
 8th SWANSEA (H)   LOST
 15th GOWERTON (H)   LOST
 22nd GORSEINON (A)   LOST
 29th MORRISTON (H)   LOST
     
 JUNE    
 5th PONTARDDULAIS (H)  LOST 
 12th - BYE -   -
 19th CLYDACH (A)   CANCELLED-Rain
 26th SWANSEA (A)   LOST
     
 JULY    
 3rd GOWERTON (A)   LOST 
 10th GORSEINON (H)   LOST
 17th MORRISTON (A)  WON  
 22nd PENARTH (H) friendly  WON
   24th PONTARDDULAIS (H)  LOST
     

UNDER 10s – SWJCL ZONE ‘C’

Coaches – Stuart Jones (Whites); Phil Roche & Steve Davies (Reds) 

DATE
OPPOSITION            RESULT  
MAY
2nd  
9th  
                                 
16th  
                                 
23rd MCC REDS v YNYSTAWE GREENS (H) LOST
                              MCC WHITES  - BYE
30th DYFFRYN v MCC REDS (A)  CANCELLED
                              MCC WHITES v YNYSTAWE GOLDS (H) CANCELLED
JUNE
6th MCC REDS – BYE
                           ” MCC WHITES  v DYFFRYN (H) WON
13th MCC REDS v MCC WHITES (H)  REDS WON
                          20th  MCC REDS v YNYSTAWE GOLDS (H)  WON
’k YNYSTAWE GREENS v MCC WHITES  (A)
 CANCELLED
27th YNYSTAWE GREENS v MUMBLES REDS (A) WON
                           ” MCC WHITES  - BYE
JULY
4th MCC REDS v DYFFRYN (H)  LOST
                           ” YNYSTAWE GOLDS v MUMBLES WHITES(A) CANCELLED
11th MCC REDS – BYE
                           ”  
   
            Mon            16th MCC WHITES  v MUMBLES REDS (H) REDS WON
25th YNYSTAWE GOLDS v MUMBLES REDS (A)  Conceded to Ynystawe
                           ” MUMBLES WHITES  v YNYSTAWE GREENS (H)  LOST
AUGUST
2nd  DYFFRYN v MUMBLES  WHITES (A) 
                            

UNDER 9s

Coach – Ryan Aingworth

      DATE                               OPPOSITION                      RESULT   
APRIL       
 29th  GORSEINON (A)  Cancelled
     
 MAY    
 6th GOWERTON (H)   
 13th  CLYDACH (A)  
 20th SWANSEA H)   
27th  YNYSTAWE (H)   
     
JUNE     
3rd  PONTARDDULAIS (A)   
10th  SWANSEA (H)   
17th  GORSEINON (H)   
24th  GOWERTON (A)   
JULY
1st CLYDACH (H)
8th MORRISTON (A)
15th YNYSTAWE (A)
22nd PONTARDDULAIS (H)
29th SWANSEA (A)
 

2018 CUP COMPETITIONS

                                               
DATE         COMPETITION     ROUND      OPPOSITION        RESULT        
15th May U15’s  WELSH CUP   1 CLYDACH (H) Won
22nd JUNE 2  PONTARDDULAIS (A) Lost
7th MAY U15’s ECB CHAMPS   1  PONTARDDULAIS (A) Won
2 LLANELLI (A) Conceded
16th May U13‘s WELSH CUP   1 SWANSEA (A) Conceded by Swansea
 20th June  ”  2 PONTARDDULAIS (A)  Lost
Latest News
Senior Cricket Tables
Special offers
 
ScheduleLocationClothingMembership